امروز

 ابعاد سوله سازه استاندارد

ابعاد سوله سازه استاندارد

Dimensions of standard structural niches

ساخت سوله استاندارد


Construction of standard niches

برای ساخت سوله یا ساختمانی ابتدا لازم است هدف ، نیازها و کاربرد آن بطور دقیق وکامل  مشخص شود. سپس برمبنای همین نیاز و کاربری  آن مکان طراحی سوله انجام گرفته و ابعاد استاندارد سوله تعیین ومشخص میگردد. درهرصورت برای ساخت سوله وسازه  استاندارد باید طراحی و محاسبات مهندسی توسط مهندس سازه انجام شود تا ابعاد و اندازه ها بدست آیند. بنابراین می توانیم بگوییم عملا هیچ ابعاد استاندارد و بخصوصی وجود ندارد. در ادامه محدوده متداول و بهینه برای عرض استاندارد سوله ، شیب استاندارد سوله و ارتفاع استاندارد سوله بررسی شده اند. بعنوان مثال یک سالن ورزشی را درنظر بگیرید که ارتفاع مناسبی ندارد.
بدیهی است که کمبود ارتفاع این سالن منجر به اختلال در بهره برداری آن خواهد شد. از سوی دیگر اگر ابعاد سوله بدون توجه به ضوابط و استاندارد ها، طول،‌ عرض و ارتفاع بطور بی رویه بزرگتر از حد نیاز درنظر گرفته شوند ساخت پروژه و غیر اقتصادی و پرهزینه خواهد بود. علاوه بر افزایش هزینه های ساخت، هزینه های مربوط به نگهداری و گرمایش یا سرمایش این سالن بسیار سنگین خواهند شد. بنابراین همانطور که در ابتدا تلویحا اشاره شد، توجه به طراحی اصولی و مهندسی قطعا می تواند تضمین کننده جنبه های بهره برداری ، ایمنی و اقتصادی باشد.

ابعاد سوله استاندارد


Dimensions of standard niches

برای اینکه ابعاد سوله اقتصادی ومقرون به صرفه باشد اندازه مشخصی برای ابعاد وجود دارد. معمولا تناژ اسکلت سوله و آهن مصرفی در محدوده 30 تا 50 کیلوگرم بر مترمربع می باشد. این آهن مصرفی در مناطق با باد و برف مختلف تغییر می کند. ضمن اینکه وجود یا عدم وجود جرثقیل و نیم طبقه بر آن تاثیرگذار است. ارتفاع و دهانه سوله هم بطور جدی بر میزان آهن مصرفی اسکلت تاثیر دارند. بجای اینکه بگوییم ابعاد استاندارد ساخت سوله بهتر است بگوییم ابعاد بهینه سوله که بشرح زیر می باشند:

طول سوله استاندارد


Standard Numbers Length

سازه تشکیل شده از فریم و ستون است. بهینه ترین فاصله برای آنها بین 6 تا 9 متر می باشد. کل طول سوله نباید از 90 متر بیشتر شود. هرچه طول سوله بیشتر شود تغییرات دما تاثیر شدیدتری بر استحکام سازه خواهد داشت. باید توجه نمود که با افزایش فاصله قابها، ضمن سنگین تر شدن ستون و قاب اصلی، پرلین های پوشش سقف سوله نیز سنگین تر می شوند. در ایران معمولا فاصله فریم های طول هردهنه 6 متر است.

عرض استاندارد سوله


Standard Shelf Width
عرض سوله : مناسب ترین دهانه در محدوده 20 تا 35 متر می باشد. به این معنی که مثلا میزان آهن مصرفی در ساخت اسکلت سوله در هرمتر مربع برای دهانه 15 متر یا دهانه 12 متر تفاوت قابل توجهی ندارند. باید به این نکته توجه داشت که در ساخت سوله با جرثقیل یا نیمه طبقه، تناژ آهن مصرفی بمیزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.
ارتفاع استاندارد سوله


Standard height hollow

ارتفاع سوله سومین فاکتور ابعادی است که بر هزینه ها و تناژ آهن مصرفی ساخت سوله تاثیر گذار است. ارتفاع استاندارد سوله از حداقل 4 متر تا حداکثر 25 متر دیده می شود. البته ارتفاع متداول 6 تا 12 متر می باشد. توجه داشته باشید که این ارتفاع شانه (کنار) سوله است و منظور ارتفاع تاج نیست. ارتفاع تاج نیز با مشخص بودن دهانه و شیب به راحتی قابل محاسبه است. مثلا اگر دهانه 20 متر و شیب 20% باشد، اختلاف ارتفاع شانه و تاج 2 متر بدست می آید.

شیب استاندارد سوله


Standard slope tilt

شیب سوله در محدوده 10 تا 30 درصد است. در سوله با دهانه کوچکتر از شیب 20% استفاده می شود. در مواردی که دهانه بزرگ باشد معمولا ساخت سوله با شیب 15% انجام می شود. هنگامی که دهانه خیلی بزرگ و بیشتر از 40 متر است ممکن است، این شیب تا 10% کاهش پیدا کند. در مناطق با برف زیاد بهتر است شیب سوله از 15% کمتر نباشد. هرچه این شیب بیشتر منظور گردد بهتر است. البته باید توجه نمود که افزایش شیب سوله منجر به افزایش بار باد می شود. رعایت توازن بین بار باد و برف توسط مهندس سازه انجام می شود.
با توجه به موارد فوق الذکر، با انجام طراحی اصولی و مهندسی، ساخت سوله ارزان ، اقتصادی و ایمن عملی می باشد. محدودیتی برای ابعاد طول، عرض و ارتفاع سوله وجود ندارد. برای جمع بندی ابعاد سوله و سازه استاندارد بشرح زیر می باشد:
    ارتفاع سوله از 6 تا 12 متر
    دهانه سوله 12 تا 40 متر (20 تا 35 متر بهینه تر است)
    طول  سوله بهتر است مضربی از 6 متر باشد.

 ابعاد سوله سازه استاندارد

ابعاد سوله استاندارد

Dimensions of standard niches
 
سوله پیش ساخته #  انواع سوله های مرغداری #  دانلود نقشه سوله# سقف کاذب سوله#  ابعاد سالن صنعتی#  راه اندازی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ساخت و نصب و پوشش سوله و سازه با مشاوران وکارشناسان ما تماس بگیرید .

تلفن کارخانه : 2249360-0283

تلفن دفترمرکزی : 09372826462


کلمات برتر سوله سازی 

سوله - ساخت سوله - کارخانه سوله سازی - شرکت سوله سازی - طراحی و ساخت سوله - قیمت ساخت سوله - سوله سازی مدرن - سازه فلزی - نصاب سوله -پوشش سوله - سوله سازی تهران - سوله سازی قزوین - سوله سازی گیلان - سوله سازی مازندران - سوله سازی آبیک- سوله سازی تاکستان - سوله سازی کاسپین - سوله سازی همدان - سوله سازی نظر آباد - سوله سازی زنجان - سوله سازی اصفهان - سوله سازی یزد - سوله سازی لرستان - سوله سازی کردستان - سوله سازی سنندج - سوله سازی تبریز - سوله سازی دماوند - سوله سازی ورامین - سوله سازی فیروزکوه - سوله سازی گرمسار - سوله سازی سمنان - سوله سازی شیراز - سوله سازی - خوزستان - سوله سازی یاسوج - سوله سازی هرمزگان - سوله سازی کرمان - سوله سازی کرمانشاه - سوله سازی ایران - سوله سازان - تلفن سوله سازی -مزایای ساخت سوله تولید کنندگان سوله 
facebook twitter linkedin you tube