امروز

 

چرا سازه های فلزی پیش ساخته

 
از زمان ولحظه درخواست ساخت سوله و سازه از سوی مشتری تا زمان نصب هیچ سیستم ساخت و ساز دیگری  با سیستم سازه های فولادی پیش ساخته از لحاظ صرفه اقتصادی ،  انعطاف پذیری،  سرعت ساخت و نصب قا بل مقایسه نیست . همچنین به علت تولید فولاد در کارخانه  و شرایط بهتر کنترل کیفیت آن نسبت به بتن- بتون ، فولاد و سازه های فلزی را نسبت به بتن و سایر مصالح ساختمانی ساخت و ساز متمایز می سازد. از دیگر مزایای اسکلت فلزی می توان به امکان توسعه سازه ، اتصال چند قطعه به یکدیگر ، پیش ساخته بودن قطعات در کارخانه ، سرعت در اجرا و نصب ، پیش ساخته را با اشغال فضای کمتر نسبت به بتن و قابلیت کاربرد در ارتفاع زیاد اشاره کرد . بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل پیشرفت سریع کشورهای نو ظهور و توسعه یافته را، استفاده از سیستم سازه های فولادی پیش ساخته در ساخت و سازهای سریع و با کیفیت زیر ساختهای صنعتی،تجاری،درمانی و مسکونی این کشورها می دانند . در این قسمت به برخی از مزایای سازه های فلزی اشاره می کنیم . .
 
   مزایای سازه های فلزی


مقاومت زیاد

مقاومت قطعات فلزی بسیار زیاد وبالا  بوده و نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتن بزرگتر است،  این امر در دهانه های بزرگ سوله ها بخصوص قوسی شکل و ساختمان های مرتفع ، خصوصاً ساختمان هایی که بر زمین های سست قرار می گیرند دارای اهمیت فراوان می باشد.

 خواص یکنواخت
فلز در کارخانجات تولیدی بزرگ تحت نظارت دقیق تهیه می شود و به یکنواخت بودن خواص آن می توان اطمینان کرد و خواص آن بر خلاف بتن با عوامل خارجی تحت تأثیر قرار نمی گیرد .  اطمینان در یکنواختی خواص مصالح، در انتخاب ضریب اطمینان کوچک تاثیر گذار است،  که خود صرفه جویی در مصرف مصالح را به دنبال دارد .
 
   دوام
 
دوام فولاد بسیار عالی و خوب است، چنانچه در نگهداری ساختمانهای فلزی دقت لازم به عمل آید،  برای مدت طولانی قابل بهره برداری  واستفاده خواهند بود .
 
  خواص ارتجاعی
 
خواص مفروض ارتجاعی وکشیدگی  فولاد با تقریب بسیار خوبی مصداق عملی دارد ، فولاد تا تنشهای بزرگ از قانون هوک به خوبی پیروی می نماید، مثلاً می توان ممان اینرسی یک مقطع فولادی را با اطمینان در محاسبات وارد نمود ، حال اینکه در مورد مقاطع بتنی ارقام مربوطه چندان معین و قابل اطمینان نمی باشند .
 
فولادشکل پذیری
 
از دیگر خواص مثبت مصالح فلزی،انعطاف و شکل پذیری آنها است که قادرند از تمرکز تنش که در واقع علت شروع خرابی است جلوگیری کرده و نیروی دینامیکی و ضربه ای را تحمل نمایند،  در حالیکه مصالح بتنی به دلیل  ترد و شکنندگی در مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف می باشند ،که  این عامل باعث می شود تا سازه های فولادی به صورت ناگهانی تخریب نشده و زمان لازم جهت تخلیه افراد و تعمیرات در آنها وجود داشته باشد .
 
فلز پیوستگی مصالح
 
قطعات فلزی با توجه به مواد متشکله آنها پیوسته و همگن می باشند ،  ولی در قطعات بتنی صدمات وارده در هر زلزله به پوشش بتنی روی میلگرد وارد می گردد و ترکهایی در پوشش بتن - بتون پدید می آید که  قابل کنترل نبوده و احتمالاً ساختمان در پس لرزه یا زلزله بعدی ضعف بیشتری داشته و تخریب می شود .
 
 مقاومت متعادل مصالح
 
مصالح فلزی در کشش و فشار یکسان و در برش نیز دارای مقاومتی نزدیک به کشش و فشار می باشند ، بنابراین تغییر وضع بارها بدون تخریب فلز امکان دارد ، یعنی در صورت  تبدیل نیروی وارده  فشاری به کششی مسأله خاصی اتفاق  نمی افتد.  در ساختمان های بتنی مسلح،  مقاومت بتن در فشار خوب ولی در کشش و یا برش کم است ، پس در صورتی که مناطقی احتمالاً تحت نیروی کششی قرار بگیرند و مسلح نشده باشند تولید ترک و خرابی می نمایند .
 
 انفجار
 
سازه های فولادی نسبت به ساختمان های بتنی،  دارای مقاومت بیشتری در برابر انفجار می باشند .
 
  تقویت پذیری و امکان مقاوم سازی
 
قطعات  ضعیف ساختمان فلزی  را  که در اثر اشتباه محاسباتی ،  تغییر در  مقررات  و یا ضوابط اجرا یی به وجود می آیند را  می توان با جوش ، پرچ  و پیچ کردن قطعات جدید تقویت نمود و قسمت یا دهانه هایی اضافه کرد
 
  فلزشرایط  آسان  ساخت  و نصب
 
تهیه  و تامین  قطعات فلزی در تمامی کارخانجات و نصب آنها در کلیه موقعیت های متفاوت شرایط جوی با تمهیدات لازم قابل اجرا است.
 
  سرعت در نصب
 
سرعت  در اجرا و نصب قطعات فلزی نسبت به اجرای قطعات بتنی به صورت چشمگیری بالاتر است . پایان سریع کار ، امکان بهره برداری به موقع از پروژه و بازگشت سریعتر هزینه های انجام شده را میسر می سازد.
 
  پرت مصالح
 
با توجه به تهیه قطعات سازه فلزی  از کارخانجات ؛ پرت مصالح آنها  نسبت به  تهیه و بکارگیری بتنی ودیگر مصالح  کمتر است.
 
وزن کم
 
میانگین وزن ساختمانهای فولادی را می توان بین 245 تا 390 کیلوگرم بر متر مربع و یا بین 80 تا 128 کیلوگرم بر متر مکعب تخمین زد ، در حالیکه متاسفانه در ساخمانهای بتنی مسلح ،  این ارقام به ترتیب بین 480 تا 780 کیلوگرم بر متر مربع یا 160 تا 250 کیلوگرم برمتر مکعب در بتن می باشند.
 
  اشغال فضا
 
در دو ساختمان مساوی از نظر ارتفاع و ابعاد ستون ؛ تیرهای ساختمان فلزی از نظر ابعاد کوچکتر از تیرهای ساختمان های بتنی می باشند . سطح اشغال  یا فضای مرده در ساختمان های بتنی نسبت به ساختمان های فلزی بیشتر ایجاد می شود.
 
  ضریب نیروی لرزه ای

حرکت زمین در اثر زلزله موجب اعمال نیروهای درونی در اجزای ساختمان می شود .به عبارت دیگر ساختمان بر روی زمینی که به صورت تصادفی و غیر همگن در حال ارتعاش است بایستی ایستایی داشته و ارتعاش زمین را تحمل کند . در قاب های بتن مسلح که وزن بیشتری دارند ضریب نیروی لرزه ای بیشتر از قاب های فلزی است ، تجربه نشان می دهد که خسارات وارده بر ساختمان های کوتاه و صلب که در زمینهای محکم  ساخته شده اند زیاد است همچنین ساختمان های بلند و انعطاف پذیری که در زمین های نرم ساخته می شوند صدمات زیادی از زلزله می  بینند .
به عبارت دیگر ساخت ساختمان های کوتاه  در زمینهای نرم که پریود ارتعاش زمین نسبتاً بزرگ است نتایج بهتری دارد . و برعکس ساخت ساختمان های بلند در زمینهای سفت با پریود کوچک احتمال خرابی کمتری در بر خواهد داشت . عکس العمل  همه ساختمان ها در مقابل حرکت زلزله  بستگی به مشخصات خود ساختمان از نظر صلبیت و یا انعطاف پذیری دارد ، مهمترین مشخصه ساختمان در رفتار مقابل زلزله ،  پریود طبیعی ارتعاش ساختمان است

 
افزایش کیفیت اسکلت سازه
 
افزایش کیفیت اسکلت سازه به دلیل کنترل های قبل در کارخانه سازنده ، حین و بعد از اجرای سازه ها ،  همچنین کنترل کامل مصالح و وجود سیستم کنترل کیفی مقیم در مجموعه ساخت ،  از نظر ابعادی و جوش ، باعث ساخت قطعات پیش ساخته فلزی با کیفیت بالا می شود
 
برگشت پذیر بودن کامل مصالح
 
برگشت پذیر بودن , قابل دی مونتاژ کامل مصالح سازه های فلزی ؛ امکان استفاده مجدد آنها را مخصوصاً در اسکلت های پیچ و مهره ای  میسر می سازد.
اطلاعات تماس
phone

تلفن دفترمرکزی : 09372826462 آقای محمدی

phone

تلفن کارخانه : 2249360-0283

home

ایمیل: info@soolepishro.ir

 


 
 

facebook twitter linkedin you tube